
Zájmové skupiny na CJV (SIG)
V rámci CJV realizujeme s kolegy projekty napříč všemi odděleními
Tento kurz se v jarním semestru 2025 neotevře.
Série přednášek je zaměřená na vícejazyčnost z interdisciplinární perspektivy. Přináší poznatky z nejnovějších výzkumů z oblasti psycholingvistiky, neurolingvistiky a lingvodidaktiky. Pomůže pochopit jak funguje osvojování jazyka, jakým způsobem jazyky v naší mysli koexistují a jak je možné toho využít. Zaměří se na některé stereotypy, které se k jazykům váží, jako např. čím dříve začneme s osvojováním si cizího jazyka, tím lépe, čím jsem starší, tím se hůře učíme cizí jazyky, nemůžeme zapomenout mateřský jazyk, čeština je jeden z nejnáročnějších jazyků, prospěšné jsou pouze pozitivní emoce apod.
bloková výuka, vždy v pátek 2 x 90 minut + samostatná práce
Jazykové vzdělávání je jednou z priorit MU. CJV podporuje vícejazyčnost nejen v rámci nabídky kurzů pro studenty a zaměstnance, tak během popularizačních aktivit a ve spolupráci s institucemi mimo MU. Tento kurz si klade za cíl ukázat, jak vícejazyčnost funguje z pohledu vědy, a to v interdisciplinárních souvislostech, a umožnit zájemcům o toto téma využít je tak, jak potřebují.
Vícejazyčnost se totiž týká nás všech, nejen studentů a zaměstnanců MU, ale celé naší společnosti. Týká se různých oborů, nejen těch jazykových. Jazyky souvisejí s naší identitou, je třeba s nimi počítat v oblasti práva, v komunikaci obecně, ale např. mezi lékařem a pacientem apod., mají vliv na naše morální rozhodnutí. V neposlední řadě se vícejazyčnost týká i atypického jazykového vývoje a obtíží, jako např. specifických poruch učení, vývojové dysfázie a afázie. Rádi bychom nabídli sérii přednášek na témata, jež mohou přispět k poznání nejen tématu vícejazyčnosti ale i sebe sama právě v souvislosti s jazyky a komunikací v nich. Téma si zaslouží více pozornosti, než je mu věnováno. Nemělo by stát na okraji, ale mělo by podnítit interdisciplinární komunikaci a spolupráci. A rozšířit povědomí o tom, jak moc na jazycích záleží, a to v různých kontextech, nejen těch jazykových.
Cílem je přiblížit aktuální téma, jež se týká nás všech, pomocí vědy. Připomeneme si, jak probíhá osvojování jazyka u dětí a poukážeme na podobnosti a rozdíly při osvojování jazyka v pozdějším věku. Poznatky z vědy nám pomohou pochopit, proč nám některé oblasti při studiu cizího jazyka dělají potíže (interference). Zamyslíme se nad tím, zda má smysl učit se cizím jazykům v pokročilejším věku (rozhodně ano). Předmět se rovněž dotýká aktuálních společenských otázek, např. češtiny jako druhého či cizího jazyka a výuky uprchlíků, role emocí a dopadu poznatků o fungování vícejazyčnosti na nejnovější dokumenty evropské jazykové politiky (plurilingvismus a Společný evropský referenční rámec pro jazyky).
Bloková výuka 1 (14. 3. 2025, 16.00-17.30, 17.45-19.15, 2 x 90 minut, učebna 406)
1. Osvojování mateřského jazyka (na příkladu češtiny, věková stádia a projevy)
2. Čeština jako druhý jazyk, cizí jazyk a zděděný jazyk (krajané)
Bloková výuka 2 (28. 3. 2025, 2 x 90 minut, 17.45-19.15, 2 x 90 minut, učebna 406)
3. Osvojování dalších jazyků – přirozená/simultánní vícejazyčnost/bilingvismus, polygloti)
4. Jazyky v kontaktu (interference)
Bloková výuka 3 (4. 4. 2025, 2 x 90 minut, 17.45-19.15, 2 x 90 minut, učebna 406)
5. Druhé/cizí jazyky a jak na ně (stereotypy, kdy začít, jak postupovat, hraje roli věk)
6. Druhé/cizí jazyky a specifické poruchy učení
Bloková výuka 4 (25. 4. 2025, 2 x 90 minut, 17.45-19.15, 2 x 90 minut, učebna 406)
7. Plurilingvismus (CEFR, evropská jazyková politika)
8. Uplatnění plurilingvismus v praxi
Bloková výuka 5 (23. 5. 2025, 2 x 90 minut, 17.45-19.15, 2 x 90 minut, učebna 406)
9. Jazyk a paměť – ztrácení
10. Neurodegenerativní onemocnění, poranění mozku a vícejazyčnost
Bloková výuka 6 (30. 5. 2025, 2 x 90 minut, 17.45-19.15, 2 x 90 minut, učebna 406)
11. Jazyk a emoce
12. Jazyk a trauma
Linda Krahula Doleží se vícejazyčností a její podporou zabývá od svého magisterského studia na MU, během něhož vycestovala do zahraničí a seznámila se s neurolingvistikou a psycholingvistikou. Ve svojí doktorské práci se věnovala osvojování české syntaxe u dětí. Po mateřské dovolené několik let učila na střední škole. Po návratu na MU se věnovala výuce odborných předmětů na Ústavu českého jazyka FF a češtině pro specifické účely na Oddělení CJV na LF MU.
V současnosti vede Oddělení pro celoživotní vzdělávání a celouniverzitní studia. Věnuje se podpoře češtiny jako druhého a cizího jazyka jak na MU, tak v zahraničí, a to ve spolupráci s Českými školami bez hranic a krajanskými komunitami. Ve svém výzkumu se zabývá tím, co hraje roli při úspěšném osvojení si jazyka. Vědecké poznatky se snaží aplikovat ve svojí výukové praxi a při metodické práci a ve vzdělávání budoucích učitelů jak na MU, tak ve spolupráci s neziskovými organizacemi a dalšími institucemi mimo MU, jak v ČR, tak v zahraničí. Linda Krahula Doleží má bohaté zkušenosti s výukou cizích jazyků - angličtiny a češtiny jako cizího a druhého jazyka - pro všechny věkové kategorie a v různých kontextech. Ráda podporuje zranitelné skupiny, především uprchlíky u nás (státní integrační program a spolupráce s Asociací učitelů češtiny jako cizího jazyka) i v zahraničí (stáž v UNHCR Bejrút, Libanon).
Jazyk výuky |
čeština |
Termín konání | březen – květen 2025 |
Rozsah |
bloková výuka + samostatná práce |
Časový rozvrh |
vždy v pátek 2 x 90 minut |
Pro koho je kurz určen | studenti MU, zaměstnanci MU, veřejnost |
Vyučující |
Linda Krahula Doleží |
Cena |
5 990 Kč (min. počet účastníků 7) |
e‑mail: | linda.dolezi@cjv.muni.cz |
---|