Aktuální výzvy a potřeby při výuce studentů z Ukrajiny

Linda Krahula Doleží (CJV MU), Sofiia Berezka (KC MU)

Před dvěma lety jsme na CJV nabídli sérii workshopů, jež měly pomoci především vyučujícím češtiny jako cizího jazyka s výukou studentů, kteří do naší země uprchli kvůli válce. Rády bychom na sérii workshopů navázaly a podívaly se na naši cílovou skupinu uprchlíky – opět interdisciplinárně, a to z pohledu psychologie, psycholingvistiky a neurolingvistiky. Zaměříme se na to, jak funguje vícejazyčnost a osvojování češtiny jako druhého jazyka. Pozornost budeme věnovat především vlivu emocí a traumatu na učení se (nejen) druhému/cizímu jazyku. Společně se zamyslíme nad tím, jak a kam jsme se za dva roky od počátku války na Ukrajině, posunuli, a jak v tuto chvíli vypadá profil cílové skupiny, s níž pracujeme, jaké se jí týkají výzvy a jaké má potřeby. Hlubší poznání těchto oblastí nám umožní lépe se studenty i se sebou samými pracovat. Workshop povedou zkušené lektorky. Linda Krahula Doleží se práci s uprchlíky věnovala v rámci svého metodického působení v Asociaci učitelů češtiny jako cizího jazyka během projektů státního integračního programu a v rámci tvorby koncepcí a metodického vedení jazykové podpory studentů z Ukrajiny na MU. Sofie Berezka je ukrajinská psycholožka a lektorka, která se po vypuknutí války přestěhovala do České republiky a již dva roky pracuje na Masarykově univerzitě s ukrajinskými uprchlíky, kterým poskytuje psychologickou podporu a poradenství.

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na Lindu Krahulu Doleží na linda.dolezi@cjv.muni.cz
Deadline pro přihlášení je: 9. 9. 2024

Přihlašovací formulář